Kromě CSS tříd, které sami definujete v HTML, můžete použít i pseudo-třídy, které jsou definované CSS2 a CSS3 specifikací a mají své speciální významy, které se odvíjí od obsahu HTML nebo akcí, které uživatel provádí.
Pokračování textu CSS pseudo-třídyArchiv pro měsíc: Květen 2016
ARIA jako CSS nástroj
Specifikace ARIA vznikla pro zpřístupnění webu postiženým uživatelům, kteří jsou odkázáni na různá zařízení jako jsou čtečky textu (text-to-speech), braillovo displeje či speciální ovládací joysticky nebo klávesnice.
ARIA = Accessible Rich Internet Application (Přístupná webová aplikace)
Specifikace ale obsahuje celou řadu rolí a vlastností, které můžete přiřazovat prvkům v HTML, můžete se na ně v CSS odkazovat přes selektor vlastnosti a v Javaskriptu je používat pro ukládání stavu prvků. Navíc WAI-ARIA je již součástí HTML5 specifikace, takže uvedením je ARIA automaticky zahrnuto ve stránce (pro HTML4 bylo potřeba uvést správné DTD).
Dělení slov na přání
CSS nabízí dělení slov pomocí word-wrap: word-break
, ale tato možnost rozdělí slovo přesně tam, kde končí řádek. Což pak v běžném textu nevypadá dobře a hlavně negramaticky.
Tento dlouhý text se nev
ejde na jeden řádek a pr
oto bude rozdělen na tři.
Od roku 1999 ale existuje Unicode a HTML specifikace, která umožňuje vložit do textu tzv. neviditelné mezery (zero-width space), které označí místa, kde je možno slovo rozdělit a přitom se nezobrazí, pokud je slovo na jedné řádce. Alternativnou je pak měkký rozdělovník (soft hyphen), který kromě rozdělení slova vloží na konec řádky pomlčku, která se běžně používá pro rozdělení slov.
Pokračování textu Dělení slov na přání