Pokud potřebujete otestovat stránku v IE (Internet Explorer, Trident, Edge), můžete použít virtuální stroje, které nabízí Microsoft zdarma ke stažení na modern.ie.
Druhou možností je použítí vzdáleného testování přes Microsoft Azure. Zatím jde o Technical preview, takže je zdarma, ale je možné, že později bude tato možnost zpoplatněna nebo dostupná jen uživatelům Azure nebo MSDN. Oproti virtualizaci zde stačí stáhnout několika megabytovou aplikaci a samotný několika GB virtuální stroj bude uložen v Azure cloudu.
Emulátor (Virtualizace)
Pro spuštění virtuálního počítače budete potřebovat Hyper-V (součást Windows Server), VMware nebo Parallels, které jsou ale všechny placené. Můžete ale použít VirtualBox od Oracle, které je zdarma. Stáhněte z virtualbox.org verzi pro svůj operační systém (Windows, Linux nebo MacOS) a nainstalujte ho.
Pod Soubor – Předvolby doporučuji změnit Výchozí složka pro virtuální počítače na disk, na kterém je alespoň několik desítek GB volného místa (jeden virtuální počítač zabírá 2 – 5GB, ale může to být i mnohem více, pokud ho budete používat delší dobu).
Alternativně můžete použít VMware Player, který je také zdarma, ale má omezené možnost; nicméně na spuštění staženého stroje by měl plně postačovat. Postup bude dále psán pro VirtualBox.
Virtuální stroj
Následně jděte na modern.ie, klikněte na záložku se svým OS a vyberte si verzi IE, kterou potřebujete otestovat. V druhém seznamu zvolte VirtualBox a klikněte na Download .zip. Po stažení rozbalte ZIP (nejlépe do složky, kterou jste zvolili ve VirtualBox).
Samozřejmě obraz pro VirtualBox, který stáhnete, můžete použít na všech operačních systémech. Volba OS pouze omezuje typy obrazů, které se v nabídce zobrazují; například abyste si nestáhli soubor pro Parallels, když máte Windows apod.
Pokud ZIP obsahoval soubor *.vbox, otevřete ho pomocí Počítač – Přidat. Pokud obsahoval *.ova, použijte Soubor – Importovat.
Nabízené virtuální počítače jsou založeny na testovacích verzích Windows, takže vydrží jen 90 dní (3 měsíce; resp. 120 dní – viz dále). Abyste mohli testovat delší dobu, doporučuji si buď uchovat stažený ZIP, nebo před prvním spuštěním vytvořit klon, který pak budete spouštět. Až Windows přestanou fungovat, jednoduše klon smažete a vytvoříte nový.
Vytvoření klonu
Ve VirtualBox klikněte na zvolený stroj a klikněte na Počítač – Klonovat. Zadejte jméno klonu a zvolte Propojený klon. Díky tomu bude klon používat instalační soubory původního stroje a sám nebude zabírat na disku prakticky žádné místo (bude ukládat jen změněné soubory, což budou maximálně stovky MB oproti několika GB původního stroje). Klony se automaticky ukládají do složky zvolené v Předvolbách (viz výše).
Až přestane klon fungovat, klikněte na něj a zvolte Počítač – Odstranit a klikněte na Smazat všechny soubory. Pak výše uvedeným postupem vytvořte nový klon.
Ujistěte se, že nespustíte původní stroj, ze kterého vytváříte klony, aby nedošlo k jeho aktivaci a znehodnocení!
Aktivace
Po prvním spuštění se Windows aktivují na 30 dní. Abyste získali 90 denní zkušební dobu, je potřeba virtuální stroj připojit k internetu a nechat ho aktivovat (nebo aktivovat ručně).
Pokud jste neměnili nastavení emulátoru (VirtualBox), mělo by připojení proběhnout automaticky, pokud je k internetu připojen váš hostitelský počítač (ten, kde je emulátor nainstalován).
Pro ruční aktivaci klikněte na nabídku Start (nebo stiskněte klávesu Win) a zadejte „cmd“. Klikněte na nalezený Příkazový řádek (Command Prompt nebo jen „cmd“) pravým tlačítkem a zvolte Spustit jako Administrator (Run as administrator). V okně zadejte příkaz:
slmgr /ato
Rearm
Pokud vám dojde licence zrovna v okamžiku, kdy něco testujete a nehodí se vám nutnost klon smazat a vytvořit nový, můžete Windows „dobít“ (rearm), čímž jeho životnost prodloužíte o 30 dní od dobití. Zpravidla to jde ale jen jednou. Maximálně tak Windows vydrží 120 dní. Pokud dobití provedete předčasně, životnost naopak zkrátíte!
Pro dobití klikněte na nabídku Start (nebo stiskněte klávesu Win) a zadejte „cmd“. Klikněte na nalezený Příkazový řádek (Command Prompt nebo jen „cmd“) pravým tlačítkem a zvolte Spustit jako Administrator (Run as administrator). V okně zadejte příkaz:
slmgr /rearm
Virtualizace procesoru
Většina moderních procesorů (Intel i AMD) podporuje HW virtualizaci. To znamená, že programy jako VMware a VirtualBox nemusí celý počítač emulovat (tak jako to provádí třeba Java nebo DosBox), ale mohou ho spustit přímo na fyzickém procesoru. Díky HW Virtualizaci také můžete virtuálnímu stroji přiřadit více procesorových jader a urychlit ho ještě více.
Pro zapnutí virtualizace budete muset jít do BIOSu (nebo UEFI) svého PC (zpravidla stačí mačkat DELETE během spouštění). Dále budete muset najít volbu pro zapnutí virtualizace. Ta může být schována v nějakých rozšířených možnostech nastavení CPU (Advanced) a pojmenovaná všelijak, takže nejlépe uděláte, když se podíváte do návodu k základní desce (Motherboard). Pokud ho nemáte, zkuste hledat Hyper-V, Intel® Virtualization, AMD Virtualization, Intel VT, VT-x, VT-d, AMD-V™, apod. Někdy je pod Security – System.
Pokud virtualizaci nemůžete najít, podívejte se na stránky výrobce procesoru, jestli váš konkrétní model ji podporuje. U některých procesorů se může číslo modelu lišit jen jedním písmenem či číslem a rozhodovat o tom, zda ji podporuje či nikoliv.
Výrobci procesorů ve skutečnosti nevyrábí tolik modelů kolik jich prodávají. Prostě vyrobí ten nejlepší model a pak různými testy zkoušejí, co na něm funguje a co ne. Když pak zjistí, že něco nefunguje, prodají ho jako levnější model. Např. 4-jádrový 3GHz CPU může být ve skutečnosti 6-jádrový 4GHz CPU, kterému 2 jádra nefungují vůbec a ostatní jsou poškozená, takže 4GHz nezvládají. Pokud tedy zjistí, že procesor virtualizaci nezvládá, prodají ho jako model bez podpory virtualizace.
Až virtualizaci najdete, přepněte ji na Enabled nebo On (podle verze BIOS/UEFI). Následně najděte položku Save Changes and Exit nebo Save Changed and Restart a klikněte na ni (obvykle bývá pod prvním nebo posledním menu). Některé UEFI mají oddělené funkce, takže musíte nejprve kliknout na Save a následně na Exit, Restart nebo Exit and Restart.
Vzdálené testování
Vzdálené testování přes Azure je vhodné, pokud nemáte v PC tolik místa pro uložení virtuálního počítače. Navíc můžete testovat, kromě Windows, Linux a MacOS, i z Android, iPhone a Windows Phone.
Na modern.ie se přihlaste svým MS účtem (můžete si ho zdarma vytvořit) a stáhněte si Remote Desktop nebo RemoteApp podle verze OS.
Po instalaci a spuštění se znovu přihlaste pomocí MS účtu a potvrďte pozvánku (invitation) pro Internet Explorer. Pokud jste pozvánku nedostali, klikněte na App invitations. Doručení může trvat několik minut. Také ověřte, se do aplikace hlásíte stejným účtem, který jste povolili na modern.ie a zažádali tím o onu pozvánku.
V případě mobilního zařízení jděte do Store (resp. Google Play) a hledejte Microsoft Remote Desktop. Po instalaci a spuštění klikněte na + a zvolte Azure RemoteApp a Get started. Pak se přihlaste a přijměte pozvánku.
Dvojklikněte na Internet Explorer (na mobilu je pod Apps) a počkejte na připojení. To může trvat několik minut, protože Azure musí vytvořit nový virtuální stroj a spustit ho. Po spuštění uvidíte okno Internet Exploreru, ve které můžete testovat. Nevidíte celý virtuální počítat, jen okno IE na své ploše.
Jelikož jde o vzdálený přístup, berte na vědomí, že barvy v okně IE nemusí odpovídat skutečnosti, protože mohou být zkomprimovány a změněny v závislosti na rychlosti připojení.
Stejně tak se může okno zaseknout, takže bude potřeba ho zavřít přes správce úloh a spustit nové.