Znáte to, potřebovali byste rychle zkouknout, jestli se vám stránka po malé změně nebo opravě úplně nerozbila na telefonech s malými displeji, ale zrovna nemáte žádný po ruce a nechce se vám čekat deset minut na start emulátor a tak se na to raději vykašlete a budete doufat, že to bude v pořádku… a ono dost často není.
Odpovídač
K těmto účelům slouží služba Responsinator. Po zadání URL do políčka se vám tato stránka načte v iframech, které simulují různá rozlišení na mobilních telefonech.
Můžete tak během pár vteřin otestovat zařízení s rozlišeními (šířkou obrazu) 240px, 320px, 384px, 480px, 568px, 600px, 768px a 1024px. To by mělo stačit pro všechna mobilní zařízení (iPhone 3+, iPad, většinu Androidů a dokonce starší počítače s rozlišeními 800×600 a 1024×768).
Omezení
I když je Resposinator užitečný, má celou řadu omezení. V první řade to, že to není mobilní zařízení.
Aby zobrazení co nejvíce odpovídalo skutečnosti, je potřeba stránku otevřít v Chrome nebo Safari (nebo naopak v Firefoxu pro testování mobilního Firefoxu nebo v IE pro testování Windows Phone), aby se správně zpracovávali prefixované CSS vlastnosti (např. -webkit-transform) a projevili se různé chyby z jádra (např. renderování).
Pak je potřeba pamatovat na to, že váš desktopový prohlížeč (Chrome nebo Safari) bude pravděpodobně v nejnovější verzi, zatímco starší iPhone nebo Android bude už nějaký čas bez updatů a tudíž i oprav v prohlížeči.
Pak je také problém v tom, že desktopový prohlížeč zobrazuje u delších stránek scrollbary, které jsou ale u mobilních prohlížečů skryty. Z toho důvodu se vám může v Responsinatoru zobrazit malý horizontální (vodorovný) posuvník a obraz se bude o pár pixelů posouvat do strany, i když na skutečném zařízení stránka přesně pasuje do obrazu. To je proto, že zobrazení vertikálního (svislého) posuvníku způsobí zmenšení stránka a ta se tak již nemůže správně přizpůsobit na šířku.)
Poslední a často nejdůležitější problém je ten, že Responsinator nepodporuje změnu User Agent a HTML tag Viewport, takže pokud vaše stránka spoléhá právě na přizpůsobení pomocí detekce typu zařízení a následné úpravě přes Viewport, tak bude pravděpodobně na Resposinatoru vypadat hodně rozbitě.
Existuje ještě celá řada problémů, jako např. stránka, která přepíná nebo hledá focus, může v Responsinátoru způsobit problém tím, že focus bude zrovna v „jiném zařízení“ (rozuměj v jiné stránce zobrazené v iFramu).
Lokální testování
Resposinator funguje dokonce i na lokální weby běžící na vašem počítači (http://localhost) nebo ve firemní (z venku nepřístupné) síti (např. http://www.pepovo.local/).
Nemusíte se ani bát toho, že váš super tajný web uvidí lidé z Responsinatoru.
To díky tomu, že obsah webu se načítá až v iframu ve vašem prohlížeči, tak funguje přesně tak, jak funguje klasická stránka a žádný data se nedostanou „ven“ do internetu.
Jediné, co je možné, že se uloží ve službě Responsinátor (nebo kdekoliv jinde na internetu) je samotná URL, takže pokud chcete testovat např. http://nas.novy.uzasny.produkt.local a nechcete jméno „Náš nový úžasný produkt“ ještě prozradit veřejnosti, tak si raději udělejte pro Responsinator nějaký alias (např. test.responsinator.local).
Důvěřuj, ale prověřuj
Vždy je tedy potřeba při použití Responsinatoru mít na paměti, že to, co se jeví rozbitě, může být ve skutečnosti dobře, a nebo naopak co se jeví dobře může být rozbité.
Vždy používejte na testování mobilních zařízení skutečná mobilní zařízení (protože ani Emulátor nebo Simulátor nemusí být 100% stejný).