Debugování webu na iPadu a iPhonu (na MacOS)

Pokud chcete debugovat své stránky na iPadu či iPhonu a máte k dispozici zmíněný iPad nebo iPhone a ještě k tomu libovolný počítač Mac (iMac, MacBook apod.), můžete si zprovoznit debugger v Safari.

Nejprve budete potřebovat iPad nebo iPhone updatovaný na iOS verze 6+. Také potřebujete MacOS ve verzi Maverics nebo novější (10.9+).

Propojte iPad/iPhone a Mac pomocí USB kabelu a počkejte, až se zařízení navzájem propojí.

Debugování

V zařízení (iPad/iPhone) přejděte do Settings (Nastavení), a pod menu Safari klikněte na Advanced a povolte Web Inspector.

Spusťte Safari na iPadu/iPhonu, přejděte na stránku, kterou chcete debugovat, a pak spusťte Safari v hostitelském MacOS. V menu Safari zvolte Settings (Předvolby), přejděte na Advanced (Pokročilé) a zaškrtněte Show Developer tools (Zobrazit nabídku Vývojář).

Zavřete nastavení a v menu Developer (Vývojář) najděte položku iPhone nebo iPad (bude zobrazeno jméno, které jste si nastavili pod Settings\General\About\Name). Klikněte na požadovanou stránku (která musí být otevřena v Safari v zařízení) a otevře se vám Web Inspector (Inspektor webu) pro zařízení.

V debuggeru pak můžete dělat všechny obvyklé věci – prohlížet zdroje webu (Resources), prozkoumávat DOM (Inspect) debugovat skripty (ResourcesScripts) nebo spouštět příkazi v konzoly (Console).

Debugger pro různé verze

Pro debuggování je potřeba, aby iOS a MacOS byly ve stejné verzi; což se snadno řekne ale hůře udělá, protože každý systém má jiné číslování a pojmenování.

Stejnou verzi je tedy potřeba hledat u Safari, které je vždy v obou systémech stejné. Verzi Safari na iOS najdete pod Nastavení – Obecné – Informace v položce Verze (Je to verze iOS, ale Safari má vždy stejnou verzi).

Na MacOS zjistíte verzi tak, že spustíte Safari (z Panelu úloh nebo z Aplikací) a podíváte se do menu Safari – O Safari.

Rozhodující jsou vždy první dvě čísla, tedy například 10.1 nebo 11.0.

Dost často se stává po vydání iOS, že Safari pro MacOS stejné verze je vydáno o něco později. Pokud v takovém případě chcete debuggovat, musíte použít Safari Technology Preview, které je vždy vydáváno společně s verzí iOS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..